Pražské jaro 2013

Marie Zahrádková postoupila do 2. kola, kde ziskala 5. misto.

Ziskala cenu cestneho uznani od poroty za interpretaci skladeb O. Kvecha, M. Dupreho a J. S. Bacha.

 

Pražské jaro je od roku 1957 zakládajícím členem Světové federace mezinárodních hudebních soutěží se sídlem v Ženevě. Právě úspěchy, kterých dosáhly desítky těchto mladých hudebníků v soutěžích Pražských jar, byly prubířskými kameny jejich uměleckého zrání a zpravidla odstartovaly jejich kariéru i v ostatních zemích světa.

Soutěž Pražské jaro patří dnes ve světě k uznávaným mezinárodním hudebním soutěžím také proto, že pro svět objevila úctyhodný počet umělců (mezi laureáty patří také Natalia Gutman, Natalia Šachovska, Boris Pergamenchikov, Jan Panenka.

Postupem času se soutěž rozrostla na 16 soutěžních oborů a je typem soutěže s nejsložitější strukturou: koná se každý rok, je víceoborová a každý rok má na programu jinou sestavu. Jednotlivé obory (zpravidla 2 obory v jednom ročníku) se střídají v určitých cyklech, které určuje stálá soutěžní komise. Soutěž se koná vždy začátkem května, a to tak, aby její finálová kola byla již součástí festivalu Pražské jaro, jehož zahajovací koncert je 12. května. Tento experiment se velice osvědčil, a to nejen pro zatraktivnění soutěže pro kandidáty, z nichž ti nejlepší mají možnost vystupovat před festivalovým publikem, ale i zvýšeným zájmem veřejnosti. Tyto koncerty se konají v Dvořákově síni v Rudolfinu a bývají zpravidla vyprodány.

 

Nejlepší soutěžící před festivalovým publikem

Umělci z celého světa v porotě

Porota bývá většinou sedmičlenná, zastoupení domácích členů je menšinové. Tvoří ji vynikající umělci z celého světa Od roku 1994 je rovněž tradicí, že Pražské jaro objednává pro každý obor povinnou skladbu od významného českého autora (Karla Husy, Petra Ebena, Otmara Máchy, a tím podporuje propagaci české soudobé hudby.

 

Propagace české soudobé hudby

Ocenění a koncertní vystoupení Soutěž se již řadu let koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy, a proto slavnostní předání cen probíhá 15. května v Brožíkově síni na Staroměstské radnici za jeho přítomnosti. Laureáti získávají kromě hlavních finančních cen (total Kč 700.000,–), ceny od různých institucí (např. Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce, Nadace Gideona Kleina, Nadace Bohuslava Martinů, Společnost Gustava Mahlera MAHLER 2000, Společnost Antonína Dvořáka, nakladatelství Bärenreiter, Český rozhlas, Galerie Miro, Moser atd.).

Také nabídka honorovaných koncertních vystoupení na nejrůznějších mezinárodních festivalech a v rámci abonentních cyklů našich i zahraničních orchestrů je velmi pestrá. Velkým lákadlem pro kandidáty je pochopitelně vystoupení na příštím ročníku festivalu Pražské jaro.

Strukturované informace o souteži

Do soutěže v obou oborech varhany a lesni roh se přihlásilo celkem 134 účastníků z 28 států.

K varhanni soutezi bylo pripusteno 36 kandidatu podle zaslanych CD nahravek.

Do 2.kola souteze proslo 11 kandidatu.

 

Členové poroty

Jon Laukvik, Norsko – předseda
Aleš Bárta, Česká republika
Pavel Černý, Česká republika
James Kibbie, USA
Susan Landale, Francie
Jacques van Oortmerssen, Nizozemsko
Elisabeth Ullmann, Rakousko